Na kole

Zapadni Rumunsko

Září 30, 2015

Rumunsko nás přivítalo nádhernou krajinou a milými a přívětivými lidmi. Například úsek mezi vesnicemi Fegernic a Uileacu de Cris vede zejména po šotolinové cestě a člověk si připadá, jako by se vrátil do dob, které zná z vyprávění svých prarodičů. Často míjíme koňské povozy, na návsi pobíhají husy a slepice a na okolních loukách vidíte ovčáky hlídající pasoucí se ovce a kozy.
V Rumunsku jsou často navštvované Karpaty, ale i nižší hory a kopce toho mají hodně co nabídnout. Rád vzpomínám na úsek z vesnice Cãlãtea, kde si člověk jednoduše připadal jako v pohádce.

Rumunsko

Rumunsko

Krajina Apusenskych hor

Rumunsko

Krajina Apusenskych hor

Rumunsko

Krajina Apusenskych hor

Rumunsko

Krajina Apusenskych hor

Rumunsko

Ale ne vše je v Rumunsku růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedna ze stinných stránek Rumunska jsou psi. Jsou všude – jak toulaví, tak hlídači lidských obydlí, či psi pastevečtí. Nezkušený cykloturista jimi může být po přejetí hranice zaskočen, což byl také náš případ.
Toulaví psi většinou nechají cyklistu v klidu projet. Horší a zákeřnějsí jsou psi u lidských obydlí, jelikož většinou spolupracují se svými majiteli, kterým pak svými výpady na cyklisty či chodce zpříjemňují dlouhé večery. Existuje mnoho fint a strategií, které používají a tak zde nastíním nejběžnější scénář, jak takový psí atak probíhá.
Jedete si klidně nádhernou rumunskou krajinou a kocháte se výhledy na kopce a lesy. Tu přijíždíte ke stavení, kde na zápraží sedí celá rodina a s úsměvem vás zdraví.
Najednou zaslechnete psí štěkot, který se kvapem blíží. Znejistíte, ale uklídní vás plot, který vás od útočícího psa odděluje. Zbytky klidu vás opustí poté, co pes proklouzne nenápadnou děrou v plotě a najedou stojí s vyceněnými zuby před vámi. V tu chvíli se už celé obecenstvo baví a uzavírá sázky kolik kousnutí obdržíte. Do hry se přidá také majitel psa, který na oko hraje s vámi a gesty psa přivolává k sobě, ale rumunsky mu uděluje pokyny, kudy má véct další výpad. Naštěstí většinou vše dopadne dobře a vy odjíždíte pouze s psychickou nikoli fyzickou újmou na zdraví.
Nutno dodat, že postupem času získáváte zkušenosti jak psím výpadům čelit a po několikach dnech vás žádný pes jen tak nerozhodí. Takto zkušený cyklista je již z dálky poznat a budí mezi místními zklamání, jelikož je ochudí o večerní zábavu.
Další samotná kapitola jsou psi pastevečtí. O těch se zmíním v dalších kapitolách o Turecku, neb bych ve čtenáři vzbudil dojem, že v Rumunsku nic zajímavého krom psů není, což dozajista není pravda.

Rumunsko

Pri sjezdu od lyzarskeho strediska Vartop

Rumunsko

DSC00303

Alba Iulia

Alba Iulia

Alba Iulia

Alba Iulia

Alba Iulia

Alba Iulia

Alba Iulia

Napsat komentář